top of page

ORATOORIUMI- JA OOPERIGALA

Pille Lill (sopran)

Rahvusvahelise Rapla Lauljate Suveakadeemia solistid: 
Aita Kaaver, Annabel Soode, Aurelia Kuum,
Ave Aava, Carola Kaaver, Evely Heldring, Iris Roost,
Julia Jakovleva, Kristina Vähi, Marie Roos, Marta Paklar,
Silver Piiroja, Triin-Eliis Süld, Triin Ella, Ulla Puukko

klaveril Simone Marziali (IT)
lauljaid juhendas lisaks Monika Hauswalter

PILLE LILL on tunnustatud ooperilaulja ja kultuuritegelane, kes alustanud muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kahel erialal, muusikapedagoogika ja ooperilaul. Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris Londonis ning magistrikraadi kaitses ta Sibeliuse Akadeemias, Soomes. Aastatel 2004-2011 läbis ta doktoriõpingute programmi EMTA-s (prof Jaakko Ryhänen), täiendades end 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta osalenud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustel (Söderström, Gage, Kirkby, Sillem, Vernocchi, Hinz jt). Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes riikides. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis, esitanud sopranipartiisid suurvormides ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentidega. Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja, teinud Eesti Rahvusringhäälingule arvukalt salvestusi ning ta hääl on jäädvustatud mitmetel CD-del. Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna kui parim naislaulja (1996) ja olnud Georg Otsa preemia laureaat (2002), Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNISEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016) ja EELK Kiriku Teeneteristi tunnustusmärk (2017). Aastatel 1997-2013 õpetas Lill EMTA-s ning ta on andnud meistriklasse mitmetes riikides (Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti, Iisrael jm). Teda on kutsutud rahvusvaheliste ooperilauljate konkursside žüriidesse (Venemaa, Läti, Itaalia, Iisrael) ning ta on Vabariikliku vokalistide konkursi looja ja žürii liige (2009, 2013, 2017). Aastatel 2003-2009 oli Lill Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning ta on käesoleval ajal Eesti Kultuuri Koja ja Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige. 2003. aastal kutsus ta ellu Muusikute fondi PLMF ning ta on PLMF Academia Nova huvikooli looja ja eestvedaja aastast 2017.

SIMONE MARZIALI on õppinud klassikalist klaverit Fiesole muusikakoolis, vanamuusikat Rooma Filharmonnia Akadeemias ning ooperi dirigeerimist Bologna Filharmoonia Akadeemias. Marziali on saanud esimesi preemiaid mitmetelt riiklikelt ja rahvusvahelistelt klaverikonkurssidelt, sealhulgas J. S. Bachi konkursilt Sestri Levantes ja Città di Stresa rahvusvaheliselt klaverikonkursilt. Üle 12 aasta oli ta Puccini festivali Torre del Lago peamine repetiitor ja abidirigent ning on töötanud mitmetes teatrites üle maailma (Pisa Verdi, Livorno Goldoni, Oviedo Campoamori, Lucca Giglio, Bergamo Donizetti teater, Avignoni ooper Prantsusmaal, Opera Australia Melbourne'is, NHK Tokyo, "Luciano Pavarotti" Modenas, Palma de Maiorca ooper jt). Marziali on koostööd teinud selliste kuulsate lauljatega nagu Placido Domingo, Raina Kabaivanska, Katia Ricciarelli, Daniela Dessì, Fabio Armiliato, Nicola Martinucci, Patrizia Ciofi, Norma Fantini, Stefania Bonfadelli jt. Ta on olnud abidirigent Alberto Veronesi, Kery Lynn Wilson, Roberto Tolomelli, Antonio Pirolli, Massimo de Bernart ja Andrea Licata juures. Tänu oma laialdasele kogemusele on Marziali hinnatud saatepianist ja vokaal-coach ooperilauljate seas üle kogu maailma. Ta korraldab ja juhendab meistriklassides koos tuntud lauljate ja kunstiliste juhtidega (Stefania Bonfadelli, Cristina Park ja Marco Balderi, Franco Trinca, Gundula Hintz jne). Tema meistriklassid on toimunud Roomas Ariadimusica muusikakoolis koos Stefania Bonfadelliga, Tallinnas PLMF konkursil, Jeruusalemma Heebrea Ülikoolis, koos Cristina Parki ja Marco Balderiga Roomas, Luccas, Gubbios ja Andrias, Peterburi Rahmaninovi koolis, Moskvas Helikon Opera ja Lemeshevi koolis ning hiljuti Busseto Carlo Bergonzi Akadeemias koos Alberto Gazale, Fabio Armiliato, Elisabetta Fiorillo, Ugo Tarquini ja Alberto Palosciaga. Marziali on juhatanud Aida turneed Belgia ja Hollandi olulisemates teatrites prestiižses lavastuses, mida juhendas Francesco Bellotto (Bergamo Donizetti teatri kunstiline juht) ja mille lavakujunduse tegi Angelo Sala (endine Milano Scala lavastuste direktor). Teine väga kiidetud ja arvustatud lavastus oli Butterfly Casciana Terme'i Lirico teatris. 2022. aastal juhatas ta suure eduga Leoncavallo Pagliacci’t ja Puccini Bohème’i Taranto ooperifestivalil. Hetkel on Marziali õppejõud Carlo Bergonzi akadeemias Bussetos, kus ta teeb koostööd rahvusvaheliselt tuntud artistide ja lauljatega. Teda kutsutakse sageli žüriidesse olulistel rahvusvahelistel ooperikonkurssidel. Marziali asutas Firenzes muusikaagentuuri Musikos, kuhu kuuluvad maailmakuulsad lauljad ja rahvusvahelised noored talendid. https://www.musikos.it/


MONIKA HAUSWALTER on pärit Eestist ning on hääleõpetajana tegutsev mitmetes ooperimajades ja festivalidel nii Soomes ja Saksamaal kui teistes riikides sh Horvaatia Rahvusooperis Rijekas, Gut Immling Ooperifestivalil Saksamaal, Rapla Kirikumuusika Festivalil Eestis jm. M. Hauswalter on teinud endale nime „häälte parandajana“ ning tema põhjalikud ja laiakülgsed teadmised anatoomiast ning hääle füsioloogiast teevad temast tunnustatud õpetaja nii lauljatele, kes on teostamas oma rahvusvahelist karjääri kui ka lauljatele, kel on tehnilisi raskusi. Tema õpilased laulavad paljudes suurtes ooperimajades kaasaarvatud Soome Rahvusooperis, Komische Ooperis Berliinis, Savonlinna Ooperifestivalil, Bremeni Ooperis, Nürnbergi Riigiooperis, Wiesbadeni Riigiooperis, Mainzi Riigiooperis, Darmstadti Riigiooperis, Kopenhaageni Kuninglikus Ooperis, Brüsseli Ooperis ja Lissaboni Ooperis, nimetamaks vaid mõned. M. Hauswalter on läbinud ooperilaulu õpingud viies erinevas muusikaülikoolis: Tallinn, Helsingi, Bern/Biel, Zürich, Karlsruhe ning lisaks ooperilaulja diplomile on ta omandanud kraadi lauluõpetajana. Ta on žüriiliige mitmetel olulistel konkurssidel kaasaarvatus rahvusvaheline Hans Gabor Belvedere’i nimeline lauluvõistlus (kvalifikatsioonivoor Helsingis), rahvusvaheline Lions lauluvõistlus ooperifestivalil „Gut Immling“ ning Jugend Musiziert Konkurss Saksamaal. Alates 2013. aastast on M. Hauswalter töötanud artistide konsultandina IOA Management'is.

bottom of page