Rapla Kultuurikeskus
9.07 kl 18
Rapla Rahvusvahelise Lauljate Suveakadeemia lõppkontsert
Juhendajad Pille Lill, Monika Hauswalter ja Aare Saal
PILLE LILL on tunnustatud ooperilaulja ja kultuuritegelane alustades muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kahel erialal, muusikapedagoogika ja ooperilaul. Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris, Londonis ning magistrikraadi kaitses ta Sibeliuse Akadeemias, Soomes. Aastatel 2004-2011 läbis ta doktoriõpingute programmi EMTA-s (prof Jaakko Ryhänen), täiendades end 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta osalenud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustel (Söderström, Gage, Kirkby, Sillem, Vernocchi, Hinz jt). P. Lill on esinenud ooperi-, oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes riikides. Ta on laulnud pearolle ligi 30 ooperis, esitanud sopranipartiisid suurvormides ning teinud koostööd väljapaistvate dirigentidega. Ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja, teinud Eesti Rahvusringhäälingule arvukalt salvestusi ning ta hääl on jäädvustatud mitmetel CD-del. P. Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna, kui parim naislaulja (1996) ja on olnud Georg Otsa preemia laureaat (2002), ta on Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), Piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNICEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014), Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016) ja EELK Kiriku Teeneteristi tunnustusmärk (2017). Aastatel 1997-2013 õpetas P. Lill EMTA-s (alates 2003 dotsendina) ning ta on andnud meistriklasse mitmetes riikides (Saksamaa, Soome, Venemaa, Valgevene, Läti, Iisrael jm). Teda on kutsutud rahvusvaheliste ooperilauljate konkursside žüriidesse (Venemaa, Läti, Itaalia, Iisrael) ning ta on Vabariikliku vokalistide konkursi looja ja žürii liige (2009, 2013, 2017). Aastatel 2003-2009 oli P. Lill Eesti Interpreetide Liidu juhatuse liige ning ta on käesoleval ajal Eesti Kultuuri Koja- ja Soome-Eesti Kultuurifondi juhatuse liige. 2003. aastal kutsus ta ellu Muusikute fondi PLMF ning ta on PLMF Academia Nova huvikooli looja ja eestvedaja aastast 2017.
MONIKA HAUSWALTER on pärit Eestist ning on hääleõpetajana tegutsev mitmetes ooperimajades ja festivalidel nii Soomes ja Saksamaal kui teistes riikides sh Horvaatia Rahvusooperis Rijekas, Gut Immling Ooperifestivalil Saksamaal, Rapla Kirikumuusika Festivalil Eestis jm. M. Hauswalter on teinud endale nime „häälte parandajana“ ning tema põhjalikud ja laiakülgsed teadmised anatoomiast ning hääle füsioloogiast teevad temast tunnustatud õpetaja nii lauljatele, kes on teostamas oma rahvusvahelist karjääri kui ka lauljatele, kel on tehnilisi raskusi. Tema õpilased laulavad paljudes suurtes ooperimajades kaasaarvatud Soome Rahvusooperis, Komische Ooperis Berliinis, Savonlinna Ooperifestivalil, Bremeni Ooperis, Nürnbergi Riigiooperis, Wiesbadeni Riigiooperis, Mainzi Riigiooperis, Darmstadti Riigiooperis, Kopenhaageni Kuninglikus Ooperis, Brüsseli Ooperis ja Lissaboni Ooperis, nimetamaks vaid mõned. M. Hauswalter on läbinud ooperilaulu õpingud viies erinevas muusikaülikoolis: Tallinn, Helsingi, Bern/Biel, Zürich, Karlsruhe ning lisaks ooperilaulja diplomile on ta omandanud kraadi lauluõpetajana. Ta on žüriiliige mitmetel olulistel konkurssidel kaasaarvatus rahvusvaheline Hans Gabor Belvedere’i nimeline lauluvõistlus (kvalifikatsioonivoor Helsingis), rahvusvaheline Lions lauluvõistlus ooperifestivalil „Gut Immling“ ning Jugend Musiziert Konkurss Saksamaal. Alates 2013. aastast on M. Hauswalter töötanud artistide konsultandina IOA Management'is.
AARE SAAL on lõpetanud Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia ooperilaulu erialal (Ivo Kuusk, Virgilijus Noreika, Jaakko Ryhänen). Ta on täiendanud end Gino Bechi ja Rolando Panerai meistrikursustel Itaalias. A. Saal on võitnud I koha rahvusvahelisel konkursil „Rossini ja Donizetti hääled“ (1996, Itaalia) ning ta on G. Otsa nim. preemia laureaat (1997). 1989. aastal debüteeris A. Saal RO Estonias peaosaga Mozarti ooperis „Figaro pulm“. Ta on laulnud üle 40 ooperi-ja operetirolli nii Estonia kui Vanemuise lavastustes, samuti Läti Rahvusooperis, Leedu Ooperi-ja Balletiteatris, Firenze Linnateatris, Stockholmi Dramatiska Ensemble’is ning Malmö Ooperi-ja Muusikateatris. Olulisemateks rollideks on nimiosad Verdi „Nabuccos“, Mozarti „Don Giovannis“, Tšaikovski „Jevgeni Oneginis“, Verdi „Rigolettos“, Figaro (Rossini „Sevilla habemeajaja“), Escamillo (Bizet’ „Carmen“), Belcore (Donizetti „Armujook“), Verdi Don Carlo („Ernani“), Rodrigo („Don Carlo“), Renato („Maskiball“), Amonasro („Aida“), Jeletski (Tšaikovski „Padaemand“), Valentin (Gounod’ „Faust“), krahv Almaviva (Mozarti „Figaro pulm“), Dandini (Rossini „Tuhkatriinu“), Marcello (Puccini „Boheem“), Edwin (Kálmáni „Silva“), Achillas (Händeli „Julius Caesar“), Kolmas külaline ja USA sõdur (Tüüri „Wallenberg“), Severo (Donizetti „Poliuto“) jt. A. Saali repertuaari kuulub lai valik soolokavasid nii eesti, vene kui itaalia muusikast. Lisaks töötab ta laulupedagoogina G. Otsa nimelises muusikakoolis. A. Saal on Muusikute fondi PLMF stipendiaat.