top of page

K. 13. juuli

kell 19.00 

Rapla kirik

Ameerika Talentide Orkester YOA

on sümfooniaorkester, mis koosneb Ameerika mandrite andekamatest noortest muusikutest vanuses 18-30. 2001. aastal loodud YOA missiooniks on julgustada väljapaistavaid muusikuid oma erialal, pakkudes neile mitmekülgseid esinemisvõimalusi, karjääri nõustamist jpm. Orkestri dirigendid, õpetajad ja solistid on praegused või endised tipp-tegijad üle maailma ning kunstilisteks nõustajateks on teiste seas Placido Domingo, Philip Glass, Yo-Yo Ma ja Martha Argerich. YOA orkestri globaalset haaret iseloomustavad kontserdid tuntuimates saalides üle maailma, millega on televisiooni ja raadio vahendusel jõutud 12 miljoni kuulajani. YOA on samuti salvestanud CD-plaate ja orkestrist on valminud mitmeid dokumentaalfilme. Igal aastal juulist augustini korraldab YOA suurejoonelise residentuuri ja kontserttuuri erinevates maailma paikades - orkester komplekteeritakse suuremahulise konkursi alusel ning 2016. aastal lisandub 25-st Ameerika riigist pärit muusikule noored anded ka Baltimaadest. YOA korraldab aastaringselt kestvat ülemaailmset liidrite programmi, mis toetab erakordsete muusikute teekonda saamaks juhtivateks kultuuriettevõtjateks, õpetavateks artistideks ning väljapaistvateks esinejateks. YOA loob muusikute jaoks sidemeid hinnatud kõrgkoolidega ning karjäärialaseid võimalusi. YOA põhimõtete eeskujul on muudetud koolide muusikaprogrammid Brasiilias, Kolumbias, Dominikaani Vabariigis, Haiitil, Jamaikal, Panamas, St. Lucia’s, Ühendriikides ja Uruguais.

PROGRAMM

2016

AMEERIKA TALENTIDE SÜMFOONIAORKESTER YOA


solist Pille Lill (sopran)
kammernaiskoor Sireen
dirigent Carlos Miguel Prieto (Mehhiko)

Kavas: A. Pärt,

J. Reinvere (maailma esiettekanne) jt

Anchor 11

Carlos Miguel Prieto

on üks juhtivamaid Mehhiko dirigente. Ta on Ameerika Talentide Orkestri YOA ja Mehhiko Sümfooniaorkesti muusikaline juht ning nõutud dirigent paljude Põhja-Ameerika ja Euroopa tipp-orkestrite juures. Lisaks on ta muusikaline juht Louisiana Filharmooniale ja Mineria Sümfooniaorkestrile. C. M. Prieto on tunnustatud Ladina-Ameerika muusika edendajana ning on dirigeerinud üle 50 Mehhiko ja Ameerika helilooja maailma esiettekande. Tema Korngold'i Viiulikontserdi lindistus on pälvinud kaks Grammy nominatsiooni.

 

Arvo Pärdi (1935) lühike laul "Kuss-kuss, kallike" on muusikute seas eriti armastatud lisapalana. See kuulub tsüklisse "Kaks hällilaulu", mis on algselt valmistatud 2002. aastal Jordi Savalli ja tema ansambli Hespèrion XXI CD-plaadi "Ninna Nanna" jaoks kahele häälele ja klaverile, kuid seatud peagi ka tesitsugustele koosseisudele. Laul on pühendatud selle esimestele naissolistidele Arianna Savallile ja Montserrat Figuerasele.


 

Kammernaiskoor Sireen | dirigendid Tiiu Sinipalu ja Ülle Tuisk

tuli esimest korda kokku 2011. a sügisel dirigentide Tiiu Sinipalu ja Ülle Tuisu juhtimisel. Esialgu kümneliikmelisest muusikat armastavate sõprade seltskonnast kasvas kiiresti 20-liikmeline kammerkoor. Kuigi lauljad on pärit erinevatelt elualadelt, ühendab neid pikaaegne laulmiskogemus Eesti parimates koorides ning austus ja armastus kõrgetasemelise koorimuusika vastu. Sireeni repertuaar varieerub vanamuusikast tänapäevase heliloominguni. Eriti väärtustab koor koostööd noorte Eesti heliloojatega (Maria Kõrvits, Sander Pehk, Evelin Seppar, Pärt Uusberg). Sireene on silmatud kontserte andmas suurematest kirikutest ning vallamajadest kiviklibuste randade ja tehasehooneteni. Kuigi koor on oma esitluses taotluslikult mässav ja uuendusmeelne, on selle prioriteet siiski muusika kvaliteet ning professionaalne kõla, mis lubab koostööd teha žanriüleselt ja kooslustes, mis väljuvad harjumuspärastest piiridest. Koor on kahel korral osalenud festivalil Tallinn Music Week, esinenud koos elektroonilise muusika duoga Algorütmid klassikalise muusika reivil ning salvestanud singli ja andnud täissaalile kaks kontserti koos Briti legendaarse punkansambliga The Membranes. Koori eesmärgikindlusest annab tunnistust edu ka koorikonkurssidel: I koht Eesti kammerkooride festivali A-kategoorias (2016), II koht rahvusvahelisel koorifestivalil "Tallinn 2015" ja "Tallinn 2013". 2016. a septembris annab koor välja oma esimese plaadi “Terra Incognita”.

 

Pille Lill

alustas oma muusikuteed klaveriõpingutega Pärnu Lastemuusikakoolis. Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) on ta lõpetanud muusikapedagoogika ja ooperilaulu erialal. Haridustee jätkus Londoni Guildhall School of Music and Drama magistrantuuris ning magistrikraadi kaitses ta Helsingi Sibeliuse Akadeemias. Aastatel 2004-2011 täiendas ta end doktoriõpingute raames EMTA-s (prof. Jaakko Ryhänen) ning 2005-2006 Karlsruhe Muusikakõrgkoolis saksa lied klassis. Ta on osa võtnud mitmete maailmakuulsate muusikute meistrikursustest ja esinenud ooperi-,oratooriumi- ja kammerlauljana paljudes maades. Tema repertuaari kuuluvad pearollid ligi 30-s ooperis, mitmed sopranipartiid suurvormidest ning ta on olnud paljude kaasaegsete heliloojate teoste esmaettekandja. Pille Lill on pälvinud Suure Vankri auhinna kui parim naislaulja (1996) ja on olnud Georg Otsa nimelise preemia laureaat (2002). Ta on Richard Wagneri Ühingu stipendiaat (1998), piiskop Platoni III järgu ordeni kavaler (2005) ning talle on omistatud UNISEF-i Sinilinnu preemia (2009), Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastaauhind (2014) ja presidendi Valgetähe IV klassi teenetemärk (2016). Aastatel 1997-2013 õpetas Pille Lill EMTA-s (alates 2003 dotsendina) ning ta on omanimelise Muusikute Fondi PLMF looja ja

loominguline juht aastast 2003.

 

KAVA:

 

Arvo Pärt

- Tsükkel "Kaks hällilaulu" (keelpillidele ning soprani solistile)

Jüri Reinvere

UUDISTEOS

- Laulud kaduvas valguses/ Lieder bei schwindendem Licht (orkestrile ja sopranile)

Alberto Ginastera

- Variaciones Concertantes

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

bottom of page